Zostałeś pominięty w testamencie osoby najbliższej?

Złóż pozew o zachowek!

Zachowek to określona część wartości należnego Ci na mocy prawa udziału w spadku po osobie najbliższej.

Roszczenie o zachowek może dotyczyć wyłącznie określonej kwoty pieniężnej, nie istnieje możliwość nabycia części nieruchomości czy rzeczy ruchomej o wartości należnej kwoty.

Nie czekaj. Zadzwoń lub napisz!

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach zachowku lub testamentu skontaktuj się z nami i przekonaj, że Twoje sprawy trafią w dobre ręce.


Komu przysługuje zachowek?

Uprawnieni do zachowku są zstępni spadkodawcy (zachowek po rodzicach lub zachowek po dziadkach), małżonek oraz rodzice w przypadku, gdy spadkodawca nie posiada dzieci.

Zachowek a darowizna

Zachowek nie należy się, gdy osoba pominięta w testamencie otrzymała od spadkodawcy wcześniejszą darowiznę, chyba że wartość darowizny jest niższa od należnej kwoty zachowku.

Wydziedziczenie

Prawo do zachowku nie przysługuje również wtedy, gdy osoba ubiegająca się o niego została skutecznie wydziedziczona, to znaczy spełnia enumeratywnie wyliczone przesłanki z kodeksu cywilnego, tj. np. uporczywe niewypełnianie obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy.
Jednak wydziedziczenie nie będzie skuteczne, jeśli spadkodawca wybaczył osobie wydziedziczonej.


Jak długo można starać się o zachowek?

Roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu.

Skontaktuj się z nami telefonicznie lub w siedzibie naszej kancelarii w Opolu a doradzimy Ci jak uzyskać należny Ci zachowek.


Ile wynosi zachowek?

Kwota należnego zachowku to połowa wartości udziału jaki przypadłby spadkobiercy w dziedziczeniu ustawowym.